Як допомогти курцю
Процес припинення куріння може бути тривалим та непростим. Якщо поряд є близька людина, яка готова підтримати та допомогти, вірогідність досягти успіху значно зростає.
Про що варто знати, коли курить підліток?

Більшість курців пробують свою першу сигарету у віці приблизно 14-15 років. Дехто стає залежним ще до свого повноліття, адже у підлітковому віці залежність від тютюну розвивається швидше. До того ж, її може бути складно позбутися у старшому віці.

Для підліткового віку, серед іншого, характерні “бунтарство” (боротьба за власні права та пошук індивідуальності) і наслідування (висока схильність до того, щоб повторювати за кимось). Власне, це і стає основними причинами, чому підлітки починають курити: бажання виглядати дорослим, копіювання поведінки когось із дорослих авторитетів або небажання вирізнятися серед свого колективу. Сюди ще можна додати вплив нав’язливої реклами тютюнових виробів

Варто пам’ятати, що куріння негативно впливає на фізичне та психічне здоров'я молодих людей, включаючи ризики для росту та розвитку. Психіка стає менш стабільною, здатність до навчання та запам’ятовування погіршується, емоції спотворюються під впливом нікотину, який є психоактивною речовиною.  

На жаль, сьогодні до звичайних сигарет додалися ще такі види вживання тютюну/ нікотину, як електронні сигарети, тютюнові вироби для нагрівання, кальяни, смоктальний тютюн (нікотинові паучі). Небезпека нових пристроїв для куріння полягає в тому, що вони виглядають дуже стильно, мають купу різних смаків і є привабливими для підлітків, а також мають створений виробниками імідж “безпечності” їх використання.

Також ці пристрої додають ризики того, що підлітки вживають велику кількість нікотину та токсичних речовин. Небезпечним є те, що дим від сигарет або вейпів чи стіків, які нагріваються, потрапляє через дихальні шляхи в легені. Там він розчиняється, а токсичні речовини потрапляють в кров й переносяться в усі органи і системи. Ці токсини пошкоджують судини, утворюючи атеросклеротичні бляшки, отруюють печінку, серце, легені, нирки, головний мозок тощо. 

У більшості випадків підлітки недооцінюють рівень своєї нікотинової залежності та небезпеку куріння для здоров’я. Підлітки, які курять, вважають, що вони можуть легко кинути в будь-який час. Насправді щороку тільки близько 4% курцям віком 12–19 років вдається кинути курити, причому показник невдалих спроб серед підлітків вищий, ніж серед дорослих курців.

З іншого боку, статистичні дані також показують, що підлітки дуже зацікавлені у відмові від куріння: 82% осіб у віці 11–19 років думають про припинення куріння, а 77% зробили серйозні спроби кинути курити в минулому році (попередній перед опитуванням). 

Свої спроби кинути курити підлітки рідко планують: більшість вирішує кинути курити спонтанно без будь-якої кваліфікованої допомоги. Разом з тим, дослідження показали, що молоді люди, які беруть участь у програмах з припинення куріння, мають вдвічі вищі шанси на успіх.