Як допомогти курцю
Процес припинення куріння може бути тривалим та непростим. Якщо поряд є близька людина, яка готова підтримати та допомогти, вірогідність досягти успіху значно зростає.
Як допомогти дорослій людині, яка курить?

Давайте розглянемо дві ситуації, коли близька тобі людина:

ще не прийняла рішення припинити курити, але ти хочеш підштовхнути її до цього;
вирішила кинути курити і ти хочеш підтримати її у цьому.

Якщо ти хочеш підштовхнути близьку людину до того, щоб кинути курити

Ти можеш підвести людину до розмови про відмову від куріння. Якщо ти передбачаєш адекватну реакцію, можна прямо запитати, чи не задумувалася людина кинути. Можна навести вагомі аргументи на користь прийняття такого рішення: покращення здоров’я, заощадження бюджету, захист рідних від тютюнового диму тощо.

Якщо ця тема викликає певне роздратування, можна спробувати по іншому та ненав’язливо заводити ці розмови. Однак, варто підбирати слушні моменти для таких розмов - коли людина у гарному настрої, має час, не зайнята чимось іншим тощо. Наприклад, можна сказати, щось на кшталт:

«Я чув/чула, що мають зрости ціни на сигарети, тепер пачка буде коштувати на Х гривень дорожче. Що ти про це думаєш?»
«Я бачив/ бачила вчора передачу про колишнього курця, який втратив усі зуби через хворобу ясен, спричинену курінням. Я навіть не знав/ не знала, що таке може бути. А ти знав/ знала про таке?»
«Я читав/ читала статтю на основі результатів досліджень здоров’я дітей, які є пасивними курцями. Виявляється, у таких діток значно вищий ризик отримати хвороби дихальних шляхів, астму і онкологічні захворювання. Тепер я дуже хвилююся за нашу дитину».

Звісно, це звучить трохи маніпулятивно, але твоя основна задача – змусити близьку тобі людину задуматися над питанням припинення куріння. Взагалі, кожен курець проходить декілька етапів припинення куріння, і перший з них якраз про те, що людина ще не усвідомлює проблему. Тому варто простимулювати її пройти перші етапи та підтримати на наступних етапах.

Якщо ти хочеш підтримати близьку людину у процесі припинення куріння

Якщо близька людина говорить з тобою про відмову від куріння (навіть якщо це ще не кінцеве рішення, а роздуми на тему), твоя реакція має бути однозначно позитивною. Покажи, що ти дуже радий/ рада таким роздумам/ такому рішенню і охоче його/ її підтримаєш. Якщо ти сам/ сама є колишнім курцем, завжди можеш апелювати до свого досвіду, а також до того, як змінилося на краще твоє життя у статусі некурця. Також запевни людину, що ти готовий/ готова її всіляко підтримати та пройти цей шлях разом з нею.

Також слідуй таким рекомендаціям.

Скорегуй свій стиль життя

Якщо ти хочеш підтримати людину, з якою разом живеш, тобі доведеться дещо скорегувати свій стиль життя та звички з урахуванням того, що він/ вона перебуває у процесі припинення куріння. Наприклад, якщо ти куриш, то тобі не варто це робити у його/ її присутності. Взагалі, у такому випадку було б добре, якби ти також кинув/ кинула курити і ви проходили цей шлях разом, підтримуючи одне одного. Якщо ти колишній курець, тобі буде простіше зрозуміти потреби свого партнера та пристосуватися до них.

Тобі потрібно уникати тих речей та активностей, які асоціюються у твого партнера з курінням. Наприклад, можливо, доведеться відмовитися від спільного кавування чи чаювання, походів у місця, де курять, зустрічі з друзями чи знайомими, які курять тощо.

Також варто прослідкувати, щоб у помешканні не лишалося речей, пов’язаних із курінням – запальничок, попільничок, сигаретних пачок (навіть порожніх), мундштуків, люльок і тощо. Це важливо, прибрати з-перед очей людини усе, щоб нагадувало б їй про куріння.

Будь терплячим та позитивно налаштованим

Підтримка близької людини, яка кидає курити, може бути справою виснажливою, оскільки тобі доведеться весь час намагатися бути сповненим(-ою) оптимізму, концентруватися на своїй ролі та витрачати час і зусилля на те, щоб людина твою підтримку відчувала. Окрім того, будь готовий(-а) до змін, які можуть відбутися у настрої близької людини – під час синдрому відміни вона може бути дратівливою, засмученою, подавленою тощо. Постарайся не сприймати ці зміни настрою на свій рахунок, дорікати цим або говорити про те, що все це марна справа і було краще, коли він/ вона курив(ла).

Навпаки, намагайся частіше нагадувати про переваги відмови від куріння, про причини, які стимулювали людину кинути, про те, що все буде добре він/ вона сильний(а) і впорається з усіма труднощами. Постарайся більше акцентувати увагу людини саме на позитивних речах, говори, що ти пишаєшся нею.

Спілкуйся

Стимулюй людину до розмови. Розговори її, задавай відкриті запитання, щоб більше дізнатися про потреби, переживання та страхи людини і спробувати їй у цьому допомогти. Можеш запитати:

«Чому ти почав/ почала курити?»
«Коли тобі найбільше хочеться курити?»
«Що підштовхнуло тебе прийняти рішення кинути курити?»
«Що я можу зробити, щоб допомогти тобі?»

Навчись слухати. Процес припинення куріння – це про неї/ нього, а не про тебе. Тому навчись слухати не перебиваючи. Якщо людина хоче виговоритися, поділитися своїми проблеми чи переживаннями, дай їй це зробити.

Не читай нотації 

Нотації, бурчання та невдоволення з твого боку аж ніяк не допоможуть твоїй близькій людині кинути курити. Навпаки, це може призвести до того, що людина закурить знову. Коли ти намагаєшся допомогти комусь кинути курити, варто утримуватися від такого:

розповідати, чому курити шкідливо;
рахувати кількість викурених людиною сигарет;
дорікати йому/ їй за поганий настрій, дратівливість у період синдрому відміни;
докоряти за підвищений апетит у період синдрому відміни;
запитувати, чи він/ вона сьогодні курив/ курила;
впадати у відчай, якщо він/ вона зірветься.

Не сваріть за невдачі

У випадку, якщо людина зірвалася і закурила знову, вона, як правило, і так почувається винною, тому картати її за це просто немає сенсу. Натомість ти можеш:

запевнити людину, що ти переконаний(-а) у тому, що у неї все вийде, а також нагадати про той прогрес, якого людина вже досягла;
разом проаналізувати, що призвело до зриву;
допомогти розробити план дій на наступний раз, коли виникне сильна потреба у сигареті;
запитати, чи ти можеш допомогти чимось конкретним;
запропонувати звернутися по професійну допомогу, наприклад, скористатися цим сайтом.

Пропонуй спільні активності

Твоя задача – відволікти увагу людини, що кидає курити, від думок про сигарети, допомогти пережити синдром відміни. Для цього придумуй спільні активності, які у людини не асоціюватимуться з курінням, наприклад:

сходіть у кіно/ театр/ на концерт;
прогуляйтеся у парку;
сходіть у ресторан або на вечірку (звісно, якщо ти впевнений(-а), що там не курять);
запишіться разом у спортзал/ басейн;
придумайте спільне хобі (фотографія, кулінарія, малювання тощо).

Зваж на те, що уникнути деяких спокус може бути важко, тому заздалегідь придумай план, що робити у таких ситуаціях. Також потрібно передбачити дії на період приступів гострого бажання закурити. Оскільки вони тривають всього пару хвилин, можна, наприклад, запропонувати людині дихальні вправи, склянку води, яблуко, зайняти чимось її руки тощо. Ось декілька порад:

пожувати гумку або посмоктати цукерку;
пограти у гру на телефоні;
взяти до рота соломинку або зубочистку;
з’їсти яблуко, морквинку, погризти горішки;
глибоко вдихнути та видихнути 10 разів;
випити склянку води чи соку тощо

Допомагай впоратися зі стресом

Процес припинення куріння може бути досить стресовим. Якщо ти помічаєш, що твоя близька людина знаходиться у стресі, пропонуй йому/ їй альтернативні методи для зняття стресу. Якщо ти куриш, у жодному разі, не піддавайся спокусі покурити разом! Виправдання на кшталт «це ж усього один раз» марні – нічим хорошим це не закінчиться, людина просто знову почне курити. 

Отже, можна запропонувати:

зробити дихальні вправи;
прогулятися;
організувати спільну вечерю;
сходити у спортзалу;
зустрітися з друзями;
прийняти гарячу ванну тощо.

Святкуйте успіхи 

Святкуйте досягнення – великі і маленькі. Акцентуй увагу навіть на невеличких успіхах. День, тиждень, місяць без сигарет – це все приводи для святкування. Влаштовуй невеличкі сюрпризи. Наприклад, можна подарувати квіти чи якусь приємну дрібничку, квитки у кіно чи на концерт, приготувати улюблену страву. І не бійся хвалити людину за її досягнення.

Будь поряд

Варто розуміти, що процес припинення куріння триває не день і не два. Тобі доведеться бути поряд з близькою людиною щонайменше три місяці допоки її статус некурця стане більш-менш стабільним. Будь готовим/ готовою до того, що з першої спроби кинути курити може не вийти і доведеться починати усе з початку. Покажи йому/ їй, що ти налаштований/ налаштована серйозно і готовий/ готова пройти з ним/ нею до самого кінця.