Методи відмови від куріння
Методів відмови від куріння є багато. Обери той, який спрацює саме для тебе. Пам’ятай, що обирати потрібно серед методів з доведеною ефективністю!
Методи відмови від куріння

Методів відмови від куріння існує багато. Кожна людина, яка хоче позбутися залежності, повинна обрати той метод, який вважає прийнятним для себе. Однак важливо, щоб цей метод був науково-обґрунтованим та мав доведену ефективність. Саме такий метод дозволить зробити процес відмови від куріння структурованим, легшим та ефективним.

Коли говорять про відмову від куріння, то зазвичай згадують про такі основні методи:

  • когнітивно-поведінкова терапія;

  • нікотинозамісна терапія (або фармакотерапія);

  • метод швидкої відмови від куріння;

  • метод поступової відмови від куріння;

  • використання допоміжних інформаційних матеріалів;

  • використання спеціалізованих додатків.

Когнітивно-поведінкова терапія
Це метод, покликаний змінити звичні способи мислення і відчуття про куріння і себе, а також часто передбачає підтримку і консультації фахівця щодо того, як мінімізувати бажання курити та управляти ним.  
Цей метод часто використовують медичні фахівці, коли консультують своїх пацієнтів з питань відмови від куріння, адже їх задача – допомогти пацієнту розібратися у причинах вживання тютюну, знайти мотивацію кинути та допомогти підготуватися до цього процесу. Однак скористатися ним може кожен і самостійно.
Цей метод передбачає декілька важливих кроків з використанням різних інструментів. Насамперед, він допомагає зрозуміти, що для тебе значить куріння, встановити причини твої залежності та попрацювати з мотивацію для того, щоб кинути. Наступний крок – розробка плану відмови від куріння та встановлення дати відмови. Потім – власне процес відмови та чітке слідування розробленому плану. Кінцевий результат – повна відмова від тютюну. Цей метод дійсно ефективний, оскільки людина витрачає час та зусилля на те, щоб розібратися в проблемі та добре підготуватися до процесу відмови, а це суттєво підвищує її шанси на успіх.
Нікотинозамісна терапія
Підвищує ефективність відмови і включає широкий перелік лікарських засобів, починаючи з нікотинових замінників, що використовуються в різних формах та дозуванні (гумки, пластир, інгалятор, льодяники), закінчуючи антидепресантами, антагоністами нікотинових рецепторів тощо.  Нікотинозамісну терапію показано використовувати тим, у кого середній, високий або дуже високий рівень залежності від нікотину. Для того, щоб дізнатися свій рівень залежності, пройди тест. Який би з типів препаратів ти не обрав – безнікотинові чи нікотиновмісні (детальніше можна почитати тут), пам’ятай, що препарат – це не «чарівна паличка», яка зробить так, що ти одразу кинеш курити. Препарати можуть допомогти лише за умови, що у людини є бажання кинути курити і вона готова докласти для цього певних зусиль. Препарати допомагають зменшити бажання закурити, однак не усувають його повністю. Вони можуть впливати на нікотинові рецептори у головному мозку та знижувати непереборне бажання закурити, яке ти можеш відчувати хвилеподібно протягом дня. Як правило, такі відчуття тривають найвиразніше протягом перших декількох днів,  зазвичай декілька тижнів (у 70% тих, хто кидає курити). Для того, щоб препарати допомогли, потрібно пройти повний курс лікування (зазвичай 8-12 тижнів) та використовувати призначені дози. 
Метод швидкої відмови від куріння
В англійській мові його ще називають «cold turkey method», або метод «холодної індички». Людина кидає курити одномоментно, часто прийнявши рішення просто зараз. При цьому людина покладається лише на свою мотивацію/ рішення на даний момент та власну силу волі в подальші дні. Цей метод прийнятний не для всіх, але є курці, які дійсно саме так позбулися свої залежності. Напевно, ти не один раз чув/ чула історії на-кшталт «Я викурив останню сигарету і сказав собі – все, більше я не куритиму. І з того часу не курю». Як правило, у випадку такого методу відмови курець не розробляє план відмови і не призначає дату відмови. Це спонтанне рішення. Однак воно може потребувати певних зусиль в подальші після відмови дні, оскільки людина повинна якось боротися із «синдромом відміни», сильним бажанням закурити та спокусами навколо. Тут у нагоді можуть стати такі поради:
  • уникай ситуацій, які можуть спровокувати тебе закурити;
  • продумай, що робитимеш, якщо сильно захочеться курити;
  • поговори з рідними і друзями та заручись їх підтримкою;
  • намагайся підтримувати в собі бажання не курити (свою мотивацію).
Метод поступової відмови від куріння
Цей метод передбачає поступове зменшення кількості викурених сигарет, доки курець повністю не кине курити. Це не так ефективно, як відразу кинути курити, але може бути хорошим початком, якщо ти не готовий відмовитися від сигарет одразу. Ти можеш поступово відмовлятися від куріння:
  • повільно збільшуючи час між викурюванням сигарет;
  • щодня зменшуючи кількість сигарет у пачці;
  • утримуючись від куріння у деяких ситуаціях, в яких ти зазвичай куриш (наприклад, п’ючи каву, за кермом, при зустрічі з друзями тощо).
Часто поступова відмова від куріння допомагає набути впевненості у своїх силах. Однак, обираючи цей метод, варто пам’ятати, що доцільно призначити дату повної відмови від куріння та працювати над цим. 
Використання допоміжних інформаційних матеріалів
Для того, щоб більше дізнатися про залежність, процес відмови, знайти свою мотивацію та просто підготуватися до того, щоб кинути курити, у нагоді можуть стати інформаційні матеріали: листівки, плакати, брошури, різні навчальні матеріали й матеріали для самодопомоги.
Використання спеціалізованих сайтів
Професійні сайти з відмови від куріння, як цей, яким ти зараз користуєшся, можуть допомогти дізнатися більше інформації про куріння, процес відмови, досвід інших людей, краще підготуватися до процесу відмови та отримати підтримку в процесі.
Використання спеціалізованих додатків
Сьогодні існує досить багато додатків для смартфонів, які виконують функцію електронного помічника у процесі відмови. Більшість таких додатків не лише містять інформацію про процес відмови, але також можуть допомогти підготуватися та отримати нагадування та корисні поради в процесі відмови. 
Участь у групах самодопомоги
Корисний метод для тих, кому важлива підтримка людей з такою ж проблемою. Обговорення в групі різних ситуацій, підходів і порад до того, як кинути курити, може стати хорошим поштовхом до того, щоб пробувати кинути та утримуватися у статусі некурця. 
Методи БЕЗ ДОВЕДЕНОЇ ЕФЕКТИВНОСТІ

Існує досить багато методів, які користуються популярністю серед курців, однак при цьому не мають доведеної ефективності. До них можна віднести акупунктуру, гіпноз, електронні сигарети, магнітотерапію, гомеопатичні засоби, спеціальні чаї і трав’яні добавки тощо.

Акупунктура
Використання голок для активації певних зон на тілі людини, які, потенційно, відповідають за вироблення особливих речовин, які заміняють аналогічну дію нікотину. Це, вірогідно, може зменшити потяг до нікотину та допомогти організму курця в процесі відмови. Шляхом гіпнозу курця вводять в несвідомий стан та дають установку на те, що він має кинути курити. Можливо, для деяких такий метод спрацює, але він точно не має доведеної ефективності.
Магнітотерапія
Для відмови від куріння полягає у тому, що 2 невеликі магніти приєднують з різних боків голови один навпроти другого біля вуха курця. Магнетизм утримує їх на місці. Є багато компаній, які продають такі магніти, однак на сьогодні немає наукових доказів того, що магнітотерапія допомагає кинути курити. 
Гомеопатичні засоби, спеціальні чаї і трав'яні добавки
Немає наукових доказів, які підтверджують використання гомеопатичних засобів і трав’яних добавок як методів відмови від куріння, хоча, на думку деяких курців, це легкий спосіб спробувати кинути.
Перераховані вище методи дуже суб’єктивні, тобто залежать від того вірить у них людина, чи ні, наскільки авторитетною для неї є людина, яка її лікує, скільки вона доклала своїх зусиль для лікування тощо. Тому для деяких людей ці методи можуть спрацювати. Однак, це швидше виключення з правил, ніж закономірність.
Електронні сигарети
Попри те, що виробники електронних сигарет просувають їх як методи відмови від куріння, немає достовірних даних, які б це підтверджували. Навпаки, результати досліджень свідчать про те, що часто електронні сигарети затягують процес відмови. Куріння електронних сигарет шкодить здоров’ю курця і людей навколо. Особливо небезпечно, коли люди починають курити електронні сигарети, не відмовившись від куріння звичайних сигарет. Важливо якнайшвидше припинити вживання всіх тютюнових виробів, у тому числі електронних сигарет, щоб зменшити ризики для здоров’я та уникнути залежності від нікотину.