FAQ
Тут ти знайдеш найпоширеніші запитання щодо припинення куріння та відповіді на них
У чому переваги відмови від куріння?

Після відмови від куріння зростає очікувана тривалість життя. Відмова від куріння позитивно впливає на стан здоров’я людини: зникає задишка, кашель, з’являється енергія, покращуються пам’ять та концентрація уваги, нормалізується тиск, зменшуються ризики серцевих захворювань, інсультів та інфарктів, онкологічних хвороб, особливо раку легень та молочної залози. Покращується зовнішній вигляд: колір шкіри стає здоровішим, зникає неприємний запах з рота, перестають жовтіти зуби та нігті, покращується стан волосся. Знижуються ризики для твоїх рідних, дітей — вони перестають бути пасивними курцями. Ти заощаджуєш гроші та час та можеш витрати їх на більш корисні й потрібні речі. 

 

Якщо я курю вже багато років, то чи варто мені кидати і чи зможу я це зробити?

Кидати курити можна і потрібно у будь-якому віці та незалежно від стажу куріння. Ти перестанеш отруювати свій організм та будеш почуватися значно краще, зменшиться ризик захворіти на серцево-судинні, онкологічні захворювання та хвороби дихальних шляхів,  зросте очікувана тривалість життя.  

Кинути курити може кожен! Навіть люди з високим рівнем нікотинової залежності успішно припиняють курити. Можливо, доведеться докласти трохи більше зусиль, проконсультуватися з лікарем, психологом, скористатися медичними препаратами, але досягти успіху цілком реально! Головне – захотіти та повірити у свої сили. 

 

Чи існують універсальні методи кинути курити?

Відмова від куріння – індивідуальний процес, тому що він пов’язаний з психосоціальними факторами, такими як мотивація до відмови, самодисципліна, поведінка людей навколо. На жаль, складно порадити якісь методи, які були б ефективними для всіх однаково. Ти можеш скористатися загальними рекомендаціями щодо припинення куріння, однак метод варто обирати індивідуально. Що напевно варто зробити для того, щоб підвищити свої успіхи у відмові від куріння, це скласти план відмови від куріння, заручитися підтримкою рідних та фахівців. Доведено, що люди, які кидають курити за підтримки професіоналів, мають кращі результати. Ти завжди можеш звернутися по допомогу до свого сімейного лікаря.

 

Чи можна кинути курити з першого разу?

Можна, хоча небагатьом це вдається. Якщо ти витратиш певний час на підготовку до відмови від куріння, наприклад, складеш план відмови від куріння, заручишся підтримкою рідних та звернешся по допомогу до фахівців, твої шанси суттєво зростуть. Пам’ятай, що ти завжди можеш звернутися по допомогу до свого сімейного лікаря.

 

Що робити, якщо я пробував/пробувала кинути курити уже декілька разів, але нічого не вийшло?

Пробувати знов! Головне, не втрачати віру у свої сили та знати, що кинути курити цілком реально. Багато курців проходять через декілька спроб. У цьому немає нічого страшного і це зовсім не означає, що тобі ніколи не вдасться кинути курити. Сприймай це не як провал твого плану, а як здобуття досвіду та розуміння того, як краще побудувати процес, щоб кинути курити назавжди.


Витрать певний час на підготовку до відмови від куріння, а саме: склади план відмови від куріння, заручись підтримкою рідних та звернись по допомогу до фахівців. Тоді твої шанси на успіх суттєво зростуть. Наприклад, за даними міжнародних досліджень, шанси кинути курити у випадку, якщо курець звертається до лікарів, онлайн консультантів чи на лінію підтримки, зростають у 2-5 разів.

Що робити, якщо я хочу кинути курити, але живу з курцем?

Перш за все, поговори з цією людиною та розкажи їй про свої наміри. Поясни, чому ти вирішив кинути курити і що очікуєш на розуміння та підтримку з його/ її боку. Можливо, тобі навіть вдасться загітувати цю людину кидати разом (ідеальний варіант) або, принаймні, заручитися її підтримкою.

Якщо людина без розуміння поставиться до твого прохання, доведеться докласти трохи більше зусиль, але кидати курити все одно варто. Бували випадки, коли курці, які кидали курити, однак не знаходили підтримки серед своїх рідних, переїжджали жити в інше місце на декілька тижнів (найскладніший період у процесі відмови від куріння). Такий варіант також можна розглянути, якщо є така можливість.

 

Що робити, якщо мій чоловік/ дружина хоче кинути курити, а я курю?

 

Ідеальний варіант, якби ти приєднався до своєї половинки і ви кидали курити разом. Спробуй зрозуміти причини, з яких твій чоловік/ дружина кидає курити. Переконані, вони можуть спрацювати й для тебе.

Якщо ти з певних причин не готовий/ не готова кидати курити зараз, то спробуй хоча б підтримати у цьому свою половинку. Намагайся не курити у його/ її присутності, не залишай на видноті сигаретні пачки, запальнички, попільнички тощо, не говори зайвий раз про куріння та намагайся не запрошувати свою половинку у місця, де курять.

 

Як примусити мого чоловіка кинути курити?

Перш за все, спробуй підвести чоловіка до розмови про відмову від куріння. Якщо ти можеш передбачити адекватну реакцію, можна прямо запитати, чи не задумувався він кинути. Можна навести вагомі аргументи на користь прийняття такого рішення: покращення здоров’я, заощадження бюджету, здоров’я дітей і т.д.

Якщо це тема, яка викликає певне роздратування, можна спробувати час від часу заводити розмови, пов’язані з відмовою від куріння. Однак, варто підбирати слушні моменти для таких розмов (коли чоловік у гарному настрої, має час, не зайнятий чимось іншим тощо). Звісно, це звучить трохи маніпулятивно, але твоя основна задача – змусити близьку людину задуматися над питанням припинення куріння. Взагалі, кожен курець проходить декілька етапів припинення куріння, і перший з них якраз про те, що курець ще не усвідомлює проблему. Тому варто простимулювати його пройти перші етапи та підтримати на наступних.

 

Наскільки складно кинути курити?

Все залежить від самої людини, її внутрішньої готовності позбутися залежності, серйозності підходів та рівня залежності від куріння. Залежність від куріння може бути фізичною, а також психологічною та поведінковою (соціальною). Який саме вид залежності є характерним для тебе, можна визначити за допомогою тесту. Якщо у тебе фізична залежність, вона може бути різної сили (також можна визначити, пройшовши  тест). Зазвичай, виділяють п’ять рівнів: дуже низький, низький, середній, високий та дуже високий. Як правило, курці із високим та дуже високим рівнем залежності можуть потребувати медикаментозного лікування. У інших випадках достатньо мати велике бажання та готовність докласти максимум зусиль для досягнення мети. Якщо ти витратиш певний час на підготовку, наприклад, складеш план відмови від куріння, заручишся підтримкою рідних та звернешся по допомогу до фахівців, твої шанси суттєво зростуть.

 

Пам’ятай, ти завжди можеш звернутися по допомогу до свого сімейного лікаря.

 

Якщо я вже кинув курити, то чи можна курити хоча б час від часу?

Ні! Адже нікотин викликає постійну залежність у організму. Коли колишній курець закурює сигарету навіть після декількох років некуріння, він знову може потрапити у тенета залежності. Але якщо ти на якийсь момент не втримався/ не втрималася і втрати(-ла) контроль, якомога скоріше припини курити і дотримуйся плану відмови!

Чи можна кинути курити за допомогою електронних сигарет?

На сьогодні є переконливі дані, що електронні сигарети не є методом відмови від куріння! В багатьох електронних сигаретах, як і в звичайних, міститься нікотин – речовина, до якої організм досить швидко звикає, а ще низка хімічних речовин (наприклад, пропіленгліколь), токсичних для органів дихання. Завдяки тому, що в електронних сигаретах містяться спирт, гліколь, різноманітні анестетики, зменшується дискомфорт при вдиханні парів. Тому курець збільшує кількість затяжок, що може призвести до нікотинового отруєння.

 

Ти ніколи не дізнаєшся про реальний склад картриджу/ контейнеру, який використовується для електронних сигарет, адже ці прилади містять дуже різний об’єм та склад речовин, які не проходять необхідного контролю. Електронні сигарети можуть вибухати – зафіксовано вже досить багато випадків по всьому світу, коли електронні сигарети калічили своїх власників.

 

Ні Міністерство охорони здоров’я України, ні Всесвітня організація охорони здоров’я не рекомендують використовувати електронні сигарети для того, щоб кинути курити! Більше того, є результати досліджень, які говорять про те, що люди стали щоденними курцями сигарет, почавши з електронних, які й сформували у них залежність від нікотину.

Чи допоможуть кинути курити тютюнові вироби для нагрівання?

Тютюнові вироби для нагрівання (ТВН) не є засобом відмови від куріння! Це пристрої, які вводять в оману споживачів, доставляють в організм таку саму кількість нікотину, як і звичайна сигарета. Отримуючи нікотин, людину продовжує лишатися залежною.

Також у ТВН міститься багато токсичних речовин, у тому числі канцерогенних. Концентрації деяких з них можуть у рази перевищувати їх концентрації у звичайних сигаретах! Так, вживання ТВН може створювати ілюзію меншої шкоди для здоров’я за рахунок меншої кількості диму, але їх вживання не усуває залежності від нікотину та шкодить організму.

Чи допоможуть зменшити небезпеку вживання бездимних видів тютюну?

Бездимні види тютюну, відомі як жувальний тютюн, снус, розчинний тютюн, а також нікотинові паучі не є безпечною альтернативою курінню сигарет. У них міститься та ж психоактивна речовина, що і у сигаретах, яка викликає звикання - нікотин. Насправді, кількість нікотину, поглиненого у вигляді бездимного тютюну, може бути в 3-4 рази більшою, ніж у сигареті! Бездимні тютюнові вироби складаються з тютюну, який жують, смокчать або нюхають, але не курять. Нікотин всмоктується через тканини ротової порожнини і в деяких випадках ковтається. Це може призвести до отруєння, особливо у дітей, викликати нудоту, блювоту, слабкість, судоми, відсутність реакції, проблеми з диханням і навіть смерть.

Чому люди, які знають про шкоду куріння, продовжують курити?

Причин може бути багато, однак для кожного вони свої. Якщо говорити загалом, то можна виділити декілька «глобальних» причин.  

Перш за все, багато людей досі вірять у міфи, пов’язані з курінням. Наприклад, деякі курці вважають, що куріння не таке вже й шкідливе; що якщо курити, глибоко не затягуючись, то шкоди для організму значно менше; що куріння «легких» сигарет безпечніше, ніж звичайних і т.д. Вони просто не задумуються над очевидними речами, бо так простіше, бо тоді не потрібно приймати жодних рішень і щось змінювати.

По-друге, нікотин - наркотик, який викликає досить сильну залежність. Позбутися цієї залежності може бути складно, адже це потребуватиме концентрації, сили волі та здійснення певних кроків. Відповідно до статистичних даних, близько 70% українців хоча б раз у житті пробували кинути курити. До речі, в інших країнах статистика подібна. Однак, кинути курити з першої спроби досить складно, часто доводиться робити щонайменше декілька спроб. Деяких людей це демотивує, і вони опускають руки уже після першої-другої спроби, замість того, щоб пробувати далі або звернутися по фахову допомогу.

По-третє, є досить сильний вплив тютюнової індустрії, яка різноманітними методами намагається не лише залучити нових курців, але й зберегти нинішніх. І хоча сьогодні, завдяки законодавчим змінам, дії індустрії дещо обмежено, вона все одно знаходить шляхи впливу на свого споживача. Чого лише варті яскраво оформлені вітрини із сигаретами у місцях їх продажу.

Чи правда, що у людини, яка курить, розвивається залежність?

Так. Нікотин та його похідні впливають на організм так само, як кокаїн та героїн. Коли людина курить, нікотин потрапляє до головного мозку та стимулює виділення гормону щастя – ендорфіна. Також розширюються судини, за рахунок чого здається, що з’являється енергія, підвищується працездатність і т.д. Як тільки кількість нікотину зменшується, організм починає вимагати ще. Так виникає фізична залежність. Якщо чергова доза не надходить, починається «нікотинова ломка» (синдром відміни). Відтак, людина змушена викурювати сигарету за сигаретою, уже не стільки для того, щоб отримати задоволення, скільки для того, щоб відновити нормальне самопочуття.

 

Як впливає нікотин на людину?

Нікотин – це отрута для організму насамперед для судин. Спочатку, під час вдихання тютюнового диму, судини розширюються (насамперед, судини головного мозку), що створює враження покращення настрою, підвищення працездатності. Однак після тимчасового розширення судин та посилення кровотоку, судини звужуються, часто досить сильно – це призводить до порушення роботи головного мозку, серця та інших важливих органів. Також через звуження судин у курців часто порушене кровопостачання у кінцівки – тому руки та ноги курців постійно холодні. 

Великі дози нікотину можуть спричинити параліч дихального центра. Частий вплив на судини призводить до того, що наступає або параліч, коли судина, скоротившись, уже не в змозі розслабитися, або до повного її розслаблення – у цьому випадку порушується кровотік. Все це може спровокувати постійно підвищений тиск, порушення роботи серцевого м’яза, зменшення циркуляції крові у легенях. Тому куріння є одним із основних факторів ризику виникнення та розвитку захворювань серцево-судинної системи та органів дихання.

Які компоненти тютюнового диму найбільш шкідливі для організму?

Тютюновий дим містить понад 7 000 хімічних елементів, з яких щонайменше 250 є токсичними, а близько 70 викликають онкологічні захворювання.

Тютюновий дим містить високотоксичні солі синильної кислоти (ціаніди), які впливають на засвоєння кисню гемоглобіном крові та тканинами. У курця виникає постійний дефіцит кисню, а органи перебувають у стані хронічного кисневого голодування.

Ацетилен та його похідні, які містяться у димі, руйнують мембрану еритроцитів, знижуючи їхню стійкість, що призводить до їх передчасного виснаження та підвищеному навантаженню на печінку, яка змушена справлятися з продуктами розпаду еритроцитів. Підвищується рівень холестерину у крові, що може стати ще однією причиною розвитку атеросклерозу. Крім того, у тютюновому димі міститься формалін, феноли, які подразнюють слизову оболонку дихальних шляхів, порушують механізми самоочищення, міняють характер руху повітря по дихальних шляхах, спричиняють «перезавантаження» захисної системи.

Ще одна речовина тютюнового диму – чадний газ, який, потрапляючи до легень, починає конкурувати з киснем повітря, утворює сполуки з гемоглобіном крові, чим спричиняє кисневе голодування тканин та збільшує ризик захворювань серця.

 

Чому у курців виникає кашель?

Тютюновий дим подразнює слизову оболонку дихальних шляхів, що у звичних умовах має спеціальні війки, які просувають забруднення та мікробів, що налипли на бронхах, назовні. Під впливом токсичних речовин тютюнового диму та його підвищеної температури, війки випадають, що призводить до порушення механізму самоочищення бронхів. Слиз, що накопичується, подразнює чутливі рецептори слизової оболонки бронхів, що і викликає кашель як намагання вивести назовні слиз, що зібрався у бронхах. Особливо характерним є вранішній кашель курця, оскільки під час сну людина перебуває у горизонтальному положенні, відповідно, слизу накопичується більше. Таке порушення механізму самоочищення призводить до підвищення внутрішньогрудного тиску, а також до виникнення хронічних запальних захворювань легень. Також вміст бронхів, що застоюється, створює сприятливе середовище для розвитку мікробів.

Чи правда, що куріння може викликати рак?

Так. І не лише у курця. Пасивне куріння є не менш шкідливим. Куріння є однією з основних причин онкологічних захворювань. Тютюновий дим містить понад 7 000 хімічних елементів, з яких щонайменше 250 є токсичними, а близько 70 викликають онкологічні захворювання. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, ризик захворіти на онкологічні хвороби у курців більший у 10 разів, а у пасивних курців – у 5 разів, порівняно з тими, хто не курить.

 

Чи небезпечне пасивне куріння?

Так, пасивне куріння небезпечне. Щорічно у світі від пасивного куріння помирає понад 1,3 млн осіб. Тютюновий дим, який видихається курцем (вторинний тютюновий дим), містить багато токсичних речовин, які викликають серцево-судинні, респіраторні та онкологічні захворювання. У дітей, які змушені вдихати тютюновий дим, частіше розвивається астма, захворювання дихальних шляхів, онкологічні хвороби. У вагітних жінок він провокує передчасні пологи та народження дітей з малою масою тіла. Безпечного рівня впливу вторинного тютюнового диму не існує.

 

Чи впливає пасивне куріння на дітей?

Звичайно, впливає. Діти, в родинах яких один або обоє батьків курять, мають значно вищий ризик захворіти на онкологічні захворювання, хвороби дихальних шляхів, у таких дітей частіше з’являється астма, хвороби вух (запалення середнього вуха), слабший імунітет, вони більш схильні до респіраторних захворювань. У малюковому віці у таких дітей вищий ризик синдрому раптової дитячої смерті.

Чим куріння небезпечне для вагітних жінок?

Вагітні, які курять, завдають шкоди не лише собі, але й своїй ненародженій дитині. У таких жінок суттєво підвищується ризик викиднів. Також зростає ймовірність передчасних пологів, мертвонароджень, затримка росту плода, вроджених дефектів плоду. Після народження у дитини може проявитися затримка розумового розвитку, відхилення у поведінці, ослаблений імунітет, схильність до респіраторних захворювань тощо.

Якщо я давно курю і дізналася, що вагітна, то чи є сенс кидати курити чи вже пізно?

Чим більше і частіше курить вагітна жінка, тим більше шкоди вона завдає своєму здоров’ю та здоров’ю своєї ненародженої дитини. Під час внутрішньоутробного розвитку закладаються усі життєво важливі органи, а куріння може спровокувати патологію розвитку, передчасні пологи або навіть викидень. Тому кидати потрібно обов’язково одразу, як ви дізналися про те, що вагітні, а в ідеалі – ще на етапі планування вагітності.

Чи правда, що куріння сприяє зменшенню ваги?

Так, це правда. Куріння знижує апетит та прискорює обмін речовин. Однак ризик захворювань, що може спричинити куріння, значно вищий за цей ефект. За даними досліджень, кількість людей з надмірною вагою серед некурців складає 10%, а серед курців – 6%. Разом з тим, кількість людей, який страждають на захворювання легень серед некурців складає 15%, а серед курців такі захворювання наявні ледь не у кожного другого. Окрім того, майже кожен п’ятий курець у віці 29-40 років страждає від виразки шлунку та дванадцятипалої кишки. На наш погляд, висновки однозначні - для того, щоб контролювати свою вагу, краще знайти інший спосіб, наприклад, правильно харчуватися та займатися фізичними вправами.

Якщо я кину курити, чи наберу я вагу?

Якщо ти не схильні(-а) до повноти, то навряд чи. Якщо схильний(-а), то є ймовірність набрати 3-4 кілограми, за рахунок того, що у тебе відновиться апетит, покращиться робота травної системи та сповільниться обмін речовин. Однак, вага може нормалізуватися сама по собі, коли твій організм адаптується до життя без нікотину (це може зайняти до півроку).

Для того, щоб не набрати зайві кілограми, потрібно правильно харчуватися та займатися фізичною активністю. Однак, пам’ятай, що поєднувати відмову від куріння з жорсткою дієтою не варто, бо суттєво збільшуються шанси зазнати невдачі і в одному, і в іншому. Тобі просто потрібно змінити раціон на більш «здоровий» - їсти більше фруктів, овочів, горіхів, пити більше води. Також краще їсти небагато, але часто.

 

Чи «легкі» сигарети безпечніші, порівняно зі звичайними?

Запам’ятайте, усі сигарети однаково шкідливі! Під час куріння «легких» сигарет та сигарет з ароматизаторами курці, як правило, затягуються глибше, відповідно, більша кількість шкідливих речовин та канцерогенів потрапляє до легень. Також, згідно із даними досліджень, в багатьох «легких» сортах сигарет високий вміст смол.

Чи сигари менш шкідливі, ніж сигарети?

Відповідно до результатів досліджень, будь-які тютюнові продукти мають негативний вплив на організм людини. Іноді можна почути про те, що курити сигари менш шкідливо для здоров’я, ніж сигарети, хоча б через те, що сигари курять не так часто. Однак, варто зважати на те, що дим від сигар є лідером з мутагенності (за цим показником сигарний дим перевищує сигаретний майже у 2,5 рази). І це не дивно, якщо зважити на об’єм тютюну в одній сигарі, а, відповідно, і концентрацію шкідливих речовин у диму. Окрім того, якщо дим від сигарет слабко-кислотний і погано всмоктується у тканини ротової порожнини, то дим від сигар слабко-лужний і легко потрапляє через слизову оболонку рота у кров.

До речі, останнім часом популярності набули сигарили – невеличкі сигари, які часто за розміром майже такі самі, як і сигарети. Загроза полягає у тому, що сигарили, зважаючи на їх розмір і невисоку ціну, курять значно частіше, ніж сигари. Однак, мутагенність диму від сигарил практично така сама, як і у сигар (у 2,4 рази перевищує за мутагенністю дим від сигарет).

Чи є жування або нюхання тютюну безпечною альтернативою курінню?

Ні, жування та нюхання тютюну також шкодить вашому здоров’ю. Токсичні речовини, що містяться у тютюні, досить добре всмоктуються з кишково-шлункового тракту і навіть кислотність шлункового соку не є перешкодою для цього. Окрім того, жування тютюну не лише змінює колір зубів та негативно впливає на слизову оболонку рота, але і підвищує ризик випадіння зубів.

Чи правда, що шкода від кальяну менша, ніж шкода від сигарет?

Ні. Шкода від куріння кальяну не менша, ніж шкода від куріння сигарет. За один сеанс кальяну людина отримує стільки ж диму, скільки міститься у 100 сигаретах!

Дослідження показали, що дим, проходячи через воду, очищається всього від кількох речовин та запаху, але решта токсичних речовин лишається. Більше того, через те, що дим від кальяну не такий гарячий, як сигаретний, курець затягується сильніше, відповідно, дим зі шкідливими речовинами потрапляє глибше у нижчі відділи легень. 

У курців кальяну миш’яку, свинцю та інших небезпечних речовин в організмі більше, ніж у курців сигарет. Тютюн, який використовується для кальянів, містить такий самий нікотин, як і звичайні сигарети, відповідно, викликає таке ж саме звикання. Куріння кальяну викликає онкологічні захворювання, наприклад, рак легень. 

Загалом, деяких токсичних речовин у кальяні міститься в десять разів більше, ніж у звичайних сигаретах. Наприклад, чадного газу через сеанс кальяну людина вживає в 9-10 разів більше, ніж від звичайної сигарети!

Чи тютюнові вироби для нагрівання (ТВН) безпечніші, порівняно зі звичайними сигаретами?

Міфи про меншу шкоду тютюнових виробів для нагрівання активно поширюють їх виробники. Однак варто пам’ятати, що менш шкідливий і безпечний - це різні речі. ТВН, так само, як і сигарети, містять нікотин, що, попри формування залежності, сам по собі шкодить організму, особливо серцево-судинній системі. Так, в ТВН міститься менше смол, однак це не виключає наявності у їх складі інших шкідливих речовин, зокрема канцерогенів. Переважна більшість  досліджень,  які  говорять  про  зменшений  рівень  шкідливих  речовин  у  диму,  що утворюється  при  курінні  тютюнови  виробів  для  нагрівання,  порівняно  зі  звичайними 

сигаретами,  були  виконані  на  замовлення  тютюнови  корпорацій  і  з  певними  маніпуляціями, тому результати цих досліджень викликають сумніви. Незалежні дослідження говорять про те, що рівні деяких небезпечних речовин у ТВН у рази перевищують рівні цих речовин у звичайних сигаретах. Тому аерозоль, що утворюються при курінні цих виробів становить небезпеку і для людей навколо.

 

Чи бездимні тютюнові вироби безпечніші, порівняно з сигаретами?

Бездимні види тютюну, відомі як жувальний тютюн, тютюн для нюхання (снафф), смоктання (снус), розчинний тютюн, а також нікотинові паучі не є безпечною альтернативою курінню сигарет. У них міститься та ж психоактивна речовина, що і у сигаретах, яка викликає звикання, - нікотин. Насправді кількість нікотину, спожитого у вигляді бездимного тютюну, може бути в 3-4 рази більшою, ніж у сигареті! Нікотин всмоктується через тканини ротової порожнини, і в деяких випадках ковтається. Це може призвести до отруєння, особливо у дітей, викликати нудоту, блювоту, слабкість, судоми, відсутність реакції, проблеми з диханням і навіть смерть. Окрім того, жування тютюну не лише змінює колір зубів та негативно впливає на слизову оболонку рота, але і підвищує ризик випадіння зубів.

Чи електронні сигарети безпечніші, порівняно зі звичайними?

Використання електронних сигарет не є безпечним і шкодить здоров’ю. Відомо, що при  використанні електронних сигарет виробляється аерозоль (пара), що містить гліколі,  альдегіди, летючі органічні речовини, поліциклічні ароматичні вуглеводні, тютюноспецифічні нітрозаміни, метали (свинець, ром, нікель), частинки силікату, дикарбоніли та гідроксикарбоніли тощо, які є токсичними та можуть спричиняти патологічні зміни  в  організмі.  При чому, в аерозолі (парі) є й специфічні для нього  речовини (в  диму звичайних сигарет їх немає) – наприклад, гліоксаль, який є отрутою.

Нікотин,  який  може  входити  до  складу  електронних  сигарет,  окрім  того,  що  викликає залежність, має інші негативні наслідки для здоров’я, що було доведено вже давно. Існують  дані  про  те,  що  дорослі  курці  електронних  сигарет  можуть  отримувати  дози нікотину такі ж, як і при курінні звичайних сигарет, або навіть більші. 

Хоча  виробники  електронних  сигарет  наголошують  на  тому,  що  їхні  продукти  виділяють менше  шкідливих  речовин,  порівняно  зі  звичайними  сигаретами,  незалежні  дослідження показали, що рівні деяких речовин, які містяться в аерозолі, такі ж самі, як і у сигаретному димі, однак  їх  рівень  залежить  від  багатьох  факторів,  зокрема,  від  виду  електронної  сигарети, складу рідини, особливостей використання тощо. Разом з тим, відомо, що складні суміші, які містяться у рідині та аерозолі е-сигарет, мають токсикологічний вплив навіть при досить низьких концентрація шкідливих речовин.

 

Допоможіть нам
покращити цей сервіс
Чи знайшли ви все необхідне? Маєте ідеї щодо поліпшень? Ваша думка має велике значення!