Навколо теми куріння часто точаться дискусії на тему того, що ж є міфом, а що правдою. Є багато міфів, які часто сприймаються на віру та формують або хибне розуміння шкоди, якої куріння завдає здоров’ю, або стають перешкодою на шляху припинення куріння. Хоча деякі із подібних міфів можна досить легко спростувати. Іноді для цього достатньо просто підключити логіку. Пропонуємо розглянути декілька найбільш популярних міфів про куріння та розібратися, що в них правда, а що вигадка.

 


Міфи Факти
1 Кинути курити дуже просто. Я можу зробити це у будь-який момент, коли захочу. Кинути курити може кожен, однак це не так просто, як здається на перший погляд. Звісно, є люди, які просто перестають курити і все, але таких дуже мало. Відповідно до результатів досліджень, кинути курити самостійно, без професійної допомоги, змогли менше 7% людей, які намагалися це зробити.
2 Після багатьох років куріння кидати вже пізно. Навпаки. Чим раніше ви кинете курити, тим краще для вашого здоров’я. Регулярне вживання тютюну завдає невиправної шкоди багатьом життєво важливим органам, однак навіть затятий курець відчує покращення стану здоров’я через певний час після того, як кине. Відмовлятися від куріння потрібно, незалежно від віку та стажу куріння.
3 «Легкі» чи ароматизовані сигарети менш шкідливі, ніж звичайні. Усі сигарети однаково шкідливі! Під час куріння «легких» сигарет та сигарет з ароматизаторами курці, як правило, затягуються глибше, відповідно, більша кількість шкідливих речовин та канцерогенів потрапляє до легень. Також, згідно із даними досліджень, в багатьох «легких» сортах сигарет високий вміст смол.
4 Якщо я не буду сильно затягуватися, то куріння мені не нашкодить. Навіть якщо ви не вдихаєте дим глибоко, ви все одно підпадаєте під ризик, адже сигаретний дим містить величезну кількість шкідливих сполук, які так чи інакше потрапляють з сигарети до вашої ротової порожнини і далі до організму.
5 Електронні сигарети – ефективний спосіб кинути курити. Це недоведено. Для того, щоб робити висновки стосовно електронних сигарет ще немає достатньої кількості достовірних даних. В деяких випадках електронні сигарети дійсно можуть допомогти кинути курити, з іншого боку, їх використання навпаки може сприяти підвищенню інтенсивності куріння та збільшенню дози нікотину.
6 Дівчина, що курить виглядає привабливо / Хлопець, що курить, виглядає мужньо.

Насправді, більшості чоловіків не подобаються жінки, які курять. А якщо зважити на той факт, що в результаті куріння шкіра швидше старіє та стає сіруватого кольору, тускніє волосся, жовтіють зуби і з’являється неприємний запах з рота, від волосся та одягу, висновки про «привабливість» досить однозначні.

Щодо зовнішнього вигляду чоловіків, ситуація подібна. Окрім того, куріння сповільнює ріст м’язової маси та не сприяє заняттям спортом.

7 Куріння – це свобода від нав’язаних норм та правил. Зазвичай так вважають підлітки. Якщо подібні переконання зберігаються у дорослому віці, вони свідчать лише про незрілість особистості.
8 Дорогі сигарети/ сигари підкреслюють високий соціальний статус. Якщо людині потрібно доводити власну значимість за допомогою сигарет, це свідчить лише про неуспішність та невпевненість у собі.
9 Сигарети допомагають розслабитися. Нікотин має збуджувальний ефект на нервову систему, а заспокійливий ефект у багатьох випадках надуманий. Розслаблення може викликати не нікотин, а сам процес куріння, звичний та знайомий. Декілька хвилин, протягом яких викурюється сигарета, дозволяють зібратися з думками, відволіктися та заспокоїтися точно так само, як могла б допомогти коротка прогулянка на свіжому повітрі або чашка гарячого чаю, або дихальні вправи для зняття стресу.
10 Куріння допомагає зосередитися. Дійсно, нікотин спричиняє викид адреналіну, однак звикання до нікотину розвивається настільки швидко, що для того, аби досягти попереднього ефекту, курити потрібно все частіше. Тому у курців, які намагаються зосередитися за допомогою сигарети, розвивається не лише психологічна, але й нікотинова залежність. З часом нікотин має руйнівну дію на нервову систему.
11 Куріння допомагає у соціальних взаємодіях. З цієї причини найчастіше починають курити люди нерішучі та сором’язливі, при чому іноді вони курять лише при інших людях чи у компаніях. Однак, сигарета не є «чарівною паличкою», яка робить курця цікавим в очах інших людей. Більшість навпаки цінують індивідуальність та сприймають категоричну відмову закурити, як прояв характеру та особистості.
12 Трав’яні сигарети, сигарети на сумішах – безпечна альтернатива звичайним шкідливим сигаретам. Трав’яні сигарети не є безпечною альтернативою та становлять серйозну загрозу для здоров’я, адже виділяють чадний газ і смолу. А ще дим, який виділяється при горінні одного з компонентів, який входить до складу такої сигарети, може пошкодити легені та дихальні шляхи.
13 Куріння – чудовий метод для схуднення/ Відмова від куріння призводить до набору ваги. Низький апетит курця пов’язаний із розладами травної системи, спричинених курінням. Саме через це багато людей, які кидають курити, набирають вагу. Але, як правило, набирають вони всього декілька кілограмів, а через деякий час (близько півроку) вага нормалізується. Якщо перед тим, як кидати курити, продумати для себе «здорове харчування» та фізичну активність, то змін у вазі можна уникнути.
14 Пасивне куріння нешкідливе. Пасивне куріння дуже шкідливе. Тютюновий дим, який видихається курцем, містить багато токсичних речовин, які викликають різні хвороби – від серцево-судинних до онкологічних. Щорічно у світі від пасивного куріння помирає близько 600 000 осіб.
15 Якщо жінка давно курить, то немає необхідності припиняти курити під час вагітності. Чим більше і частіше курить вагітна жінка, тим більше шкоди вона завдає своєму здоров’ю та здоров’ю своєї ненародженої дитини. Під час внутрішньоутробного розвитку закладаються усі життєво важливі органи, а куріння може спровокувати патологію розвитку, передчасні пологи або навіть викидень.