Сервіс з надання допомоги у припиненні куріння

Часті питання про припинення куріння

Тут ви можете знайти найбільш популярні запитання щодо припинення куріння та відповіді на них.

 • У чому переваги відмови від куріння?
  Відмова від куріння позитивно впливає на стан здоров’я людини: зникає задишка, кашель, з’являється енергія, покращуються пам’ять та концентрація уваги, нормалізується тиск, зменшуються ризики серцевих захворювань, інсультів та інфарктів, онкологічних хвороб. Окрім того, зростає очікувана тривалість життя. Покращується зовнішній вигляд: колір шкіри стає здоровішим, зникає неприємний запах з рота, перестають жовтіти зуби та нігті, покращується стан волосся. Знижуються ризики для ваших рідних - вони перестають бути пасивними курцями. Ви заощаджуєте гроші і час та можете витрати їх на більш корисні речі.
 • Якщо я курю вже багато років, то чи варто мені кидати і чи зможу я це зробити?
  Кидати курити можна і потрібно у будь-якому віці та незалежно від стажу куріння. Ви перестанете отруювати свій організм та будете почуватися значно краще, зменшиться ризик захворіти на серцево-судинні, онкологічні захворювання та хвороби дихальних шляхів,  зросте очікувана тривалість життя.   Кинути курити може кожен. Навіть люди з високим рівнем нікотинової залежності успішно припиняють курити. Можливо, доведеться докласти трохи більше зусиль, скористатися медичними препаратами, але досягти успіху цілком реально. Головне – захотіти та повірити у свої сили.
 • Чи існують універсальні методи кинути курити?
  Відмова від куріння – індивідуальний процес. На жаль, складно порадити якісь методи, які були б ефективними для всіх. Ви можете скористатися загальними рекомендаціями щодо припинення куріння, однак метод варто обирати індивідуально. Що напевно варто зробити для того, щоб підвищити свої успіхи у відмові від куріння, це скласти план відмови від куріння, заручитися підтримкою рідних та фахівців. Доведено, що люди, які кидають курити за підтримки професіоналів, мають кращі результати. Ви завжди можете звернутися по допомогу до наших консультантів, задавши запитання онлайн або зателефонувавши на гарячу лінію.
 • Чи можна кинути курити з першого разу?
  Можна, хоча небагатьом це вдається. Якщо ви витратите певний час на підготовку до відмови від куріння, наприклад, складете план відмови від куріння, заручитеся підтримкою рідних та звернетеся по допомогу до фахівців, ваші шанси суттєво зростуть. Наприклад, за даними міжнародних досліджень, шанси кинути курити у випадку, якщо ви звертаєтеся на гарячу телефонну лінію, зростають у 5 разів. Ви завжди можете звернутися по допомогу до наших консультантів, задавши запитання онлайн або зателефонувавши на гарячу лінію.
 • Що робити, якщо я пробував / пробувала кинути курити уже декілька разів, але нічого не вийшло?
  Пробувати ще. Головне, не втрачати віру у свої сили та знати, що кинути курити цілком реально. Багато курців проходять через декілька спроб. У цьому немає нічого страшного і це зовсім не означає, що вам ніколи не вдасться кинути курити. Сприймайте це не як провал вашого плану, а як здобуття досвіду та розуміння того, як краще побудувати процес, щоб кинути курити назавжди. Якщо ви витратите певний час на підготовку до відмови від куріння, наприклад, складете план відмови від куріння, заручитеся підтримкою рідних та звернетеся по допомогу до фахівців, ваші шанси суттєво зростуть. Наприклад, за даними міжнародних досліджень, шанси кинути курити у випадку, якщо ви звертаєтеся на гарячу телефонну лінію, зростають у 5 разів. Ви завжди можете звернутися по допомогу до наших консультантів, задавши запитання онлайн або зателефонувавши на гарячу лінію.
 • Що робити, якщо я хочу кинути курити, але живу з курцем?
  Перш за все, поговоріть з цією людиною та розкажіть їй про свої наміри. Поясніть, чому ви вирішили кинути курити і що ви очікуєте на розуміння та підтримку з його/ її боку. Можливо, вам вдасться навіть загітувати цю людину кидати разом з вами (ідеальний варіант) або, принаймні, заручитися її підтримкою. Якщо людина без розуміння поставиться до вашого прохання, вам доведеться докласти трохи більше зусиль, але кидати курити все одно варто. Бували випадки, коли курці, які кидали курити, однак не знайшли підтримки серед своїх рідних, переїжджали жити у інше місце на декілька тижнів (самий складний період у процесі відмови від куріння). Такий варіант також можна розглянути, якщо є така можливість.
 • Що робити, якщо мій чоловік / дружина хоче кинути курити, а я курю?
  Ідеальний варіант, якби  ви приєдналися до своєї половинки і кидали курити разом. Спробуйте зрозуміти причини, з яких ваш чоловік/ дружина кидає курити. Переконані, вони можуть спрацювати і для вас. Якщо ви з певних причин не готові кидати курити зараз, то спробуйте хоча б підтримати у цьому свою половинку. Намагайтеся не курити у його/ її присутності, не залишайте на видноті сигаретні пачки, запальнички, попільнички тощо, не говоріть зайвий раз про куріння та намагайтеся не запрошувати вашу половинку у місця, де курять.
 • Як примусити мого чоловіка кинути курити?
  Перш за все, спробуйте підвести чоловіка до розмови про відмову від куріння. Якщо ви можете передбачити адекватну реакцію, можна прямо запитати, чи не задумувався він кинути. Можна навести вагомі аргументи на користь прийняття такого рішення: покращення здоров’я, заощадження бюджету, здоров’я дітей і т.д. Якщо це тема, яка викликає певне роздратування, можна спробувати час від часу заводити розмови, пов’язані з відмовою від куріння. Однак, варто підбирати слушні моменти для таких розмов (коли чоловік у гарному настрої, має час, не зайнятий чимось іншим тощо). Звісно, це звучить трохи маніпулятивно, але ваша основна задача – змусити близьку вам людину задуматися над питанням припинення куріння. Взагалі, кожен курець проходить декілька етапів припинення куріння, і перший з них якраз про те, що курець ще не усвідомлює проблему. Тому варто простимулювати його пройти перші етапи та підтримати на наступних.
 • Наскільки складно кинути курити?
  Все залежить від самої людини, її внутрішньої готовності позбутися залежності, серйозності підходів та рівня залежності від куріння. Залежність від куріння може бути фізичною, а також психологічною та поведінковою (соціальною). Який саме вид залежності є характерним для вас, можна визначити за допомогою теста. Якщо у вас фізична залежність, вона може бути різних рівнів (які також можна визначити, пройшовши  тест). Зазвичай, виділяють п’ять рівнів: дуже низький, низький, середній, високий та дуже високий. Як правило, курці із високим та дуже високим рівнем залежності можуть потребувати медикаментозного лікування. У інших випадках достатньо мати велике бажання та готовність докласти максимум зусиль для досягнення мети. Якщо ви витратите певний час на підготовку, наприклад, складете план відмови від куріння, заручитеся підтримкою рідних та звернетеся по допомогу до фахівців, ваші шанси суттєво зростуть. Пам’ятайте, ви завжди можете звернутися по допомогу до наших консультантів, задавши запитання онлайн або зателефонувавши на гарячу лінію.
 • Чи можна курити хоча б час від часу, якщо я вже кинув?
  Ні, адже нікотин викликає постійну залежність у організму. Коли колишній курець закурює сигарету навіть після декількох років некуріння, він знову може потрапити у тенета залежності.
 • Чи можна кинути курити за допомогою електронних сигарет?
  На сьогодні наукових даних щодо ефективності електронних сигарет як методу припинення куріння немає. В електронних сигаретах, як і в звичайних, міститься нікотин – речовина, до якої організм досить швидко звикає, а ще низка хімічних речовин (наприклад, пропіленгліколь), токсичних для органів дихання. Завдяки тому, що в електронних сигаретах містяться спирт, гліколь, різноманітні анестетики, зменшується дискомфорт при вдиханні парів. Тому курець збільшує кількість затяжок, що може призвести до нікотинового отруєння. Ви ніколи не дізнаєтеся про реальний склад картриджу/ контейнеру, який використовується для електронних сигарет, адже ці прилади не є офіційно зареєстрованими в Україні та не проходять необхідного контролю. Електронні сигарети можуть вибухати – зафіксовано вже досить багато випадків по всьому світу, коли електронні сигарети калічили своїх власників. Ні Міністерство охорони здоров’я України, ні Всесвітня організація охорони здоров’я не рекомендують використовувати електронні сигарети для того, щоб кинути курити! Більше того, є результати досліджень, які говорять про те, що люди стали щоденними курцями сигарет, почавши з електронних, які й сформували у них залежність від нікотину.
 • Чому люди, які знають про шкоду куріння, продовжують курити?
  Причин може бути багато, однак для кожного вони свої. Якщо говорити загалом, то можна виділити декілька «глобальних» причин.   Перш за все, багато людей досі вірять у міфи, пов’язані з курінням. Наприклад, деякі курці вважають, що куріння не таке вже й шкідливе; що якщо курити, глибоко не затягуючись, то шкоди для організму значно менше; що куріння «легких» сигарет безпечніше, ніж звичайних і т.д. Вони просто не задумуються над очевидними речами, бо так простіше, бо тоді не потрібно приймати жодних рішень і можна нічого не змінювати. По-друге, нікотин - наркотик, який викликає досить сильну залежність. Позбутися цієї залежності може бути складно, адже це потребуватиме концентрації, сили волі та здійснення певних кроків. Відповідно до статистичних даних, близько 70% українців хоча б раз у житті пробували кинути курити. До речі, в інших країнах статистика подібна. Однак, кинути курити з першої спроби досить складно, часто доводиться робити щонайменше декілька спроб. Деяких людей це демотивує, і вони опускають руки уже після першої-другої спроби, замість того, щоб пробувати далі або звернутися по фахову допомогу. По-третє, є досить сильний вплив тютюнової індустрії, яка різноманітними методами намагається не лише залучити нових курців, але й зберегти нинішніх. І хоча сьогодні, завдяки законодавчим змінам, дії індустрії дещо обмежено, вона все одно знаходить шляхи впливу на свого споживача. Чого лише варті яскраво оформлені вітрини із сигаретами у місцях їх продажу.
 • Чи правда, що у людини, яка курить, розвивається залежність?
  Так. Нікотин та його похідні впливають на організм так само, як кокаїн та героїн. Коли людина курить, нікотин потрапляє до головного мозку та стимулює виділення гормону щастя – ендорфіна. Також розширюються судини, за рахунок чого здається, що з’являється енергія, підвищується працездатність і т.д. Як тільки кількість нікотину зменшується, організм починає вимагати ще. Так виникає фізична залежність. Якщо чергова доза не надходить, починається «нікотинова ломка» (синдром відміни). Відтак, людина змушена викурювати сигарету за сигаретою, уже не стільки для того, щоб отримати задоволення, скільки для того, щоб відновити нормальне самопочуття.
 • Як впливає нікотин на людину?
  Нікотин – це отрута для судин. Спочатку, під час вдихання тютюнового диму, судини розширюються (насамперед, судини головного мозку), що створює враження покращення настрою, підвищення працездатності. Однак після тимчасового розширення судин та посилення кровотоку, судини звужуються, часто досить сильно – це призводить до порушення роботи головного мозку, серця та інших важливих органів. Також, через звуження судин, у курців часто порушене кровопостачання у кінцівки – тому руки і ноги курців постійно холодні. Великі дози нікотину можуть спричинити параліч дихального центра. Частий вплив на судини призводить до того, що наступає або параліч, коли судина, скоротившись, уже не в змозі розслабитися, або до повного її розслаблення – у цьому випадку порушується кровотік. Все це може спровокувати постійно підвищений тиск, порушення роботи серцевого м’яза, зменшення циркуляції крові у легенях. Тому куріння є одним із основних факторів ризику виникнення та розвитку захворювань серцево-судинної системи та органів дихання.
 • Які компоненти тютюнового диму найбільш шкідливі для організму?
  Тютюновий дим містить понад 7 000 хімічних елементів, з яких щонайменше 250 є токсичними, а близько 70 викликають онкологічні захворювання. Тютюновий дим містить високотоксичні солі синильної кислоти (ціаніди), які впливають на засвоєння кисню гемоглобіном крові та тканинами. У курця виникає постійний дефіцит кисню, а органи перебувають у стані хронічного кисневого голодування. Ацетилен та його похідні, які містяться у димі, руйнують мембрану еритроцитів, знижуючи їхню стійкість, що призводить до їх передчасного виснаження та підвищеному навантаженню на печінку, яка змушена справлятися з продуктами розпаду еритроцитів. Підвищується рівень холестерину у крові, що може стати ще однією причиною розвитку атеросклерозу. Крім того, у тютюновому димі міститься формалін, феноли, які подразнюють слизову оболонку дихальних шляхів, порушують механізми самоочищення, міняють характер руху повітря по дихальних шляхах, спричиняють «перезавантаження» захисної системи. Ще одна речовина тютюнового диму – чадний газ, який, потрапляючи до легень, починає конкурувати з киснем повітря, утворює сполуки з гемоглобіном крові, чим спричиняє кисневе голодування тканин та збільшує ризик захворювань серця.
 • Чому у курців виникає кашель?
  Тютюновий дим подразнює слизову оболонку дихальних шляхів, що в звичних умовах має спеціальні війки, які просувають забруднення та мікробів, що налипли на бронхах, назовні. Під впливом токсичних речовин тютюнового диму та його підвищеної температури, війки випадають, що призводить до порушення механізму самоочищення бронхів. Слиз, що накопичується, подразнює чутливі рецептори слизової оболонки бронхів, що і викликає кашель як намагання вивести назовні слиз, що зібрався у бронхах. Особливо характерним є вранішній кашель курця, оскільки під час сну людина перебуває у горизонтальному положенні, відповідно, слизу накопичується більше. Таке порушення механізму самоочищення призводить до підвищення внутрішньогрудного тиску, а також до виникнення хронічних запальних захворювань легень. Також вміст бронхів, що застоюється, створює сприятливе середовище для розвитку мікробів.
 • Чи правда, що куріння може викликати рак?
  Так. І не лише у курця. Пасивне куріння є не менш шкідливим. Куріння є однією з основних причин онкологічних захворювань. Тютюновий дим містить понад 7 000 хімічних елементів, з яких щонайменше 250 є токсичними, а близько 70 викликають онкологічні захворювання. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, ризик захворіти на онкологічні хвороби у курців більший у 10 разів, а у пасивних курців – у 5 разів, порівняно з тими, хто не курить.
 • Чи небезпечне пасивне куріння?
  Так, пасивне куріння небезпечне. Щорічно у світі від пасивного куріння помирає близько 600 000 осіб. Тютюновий дим, який видихається курцем (вторинний тютюновий дим), містить багато токсичних речовин, які викликають серцево-судинні, респіраторні та онкологічні захворювання. У дітей, які змушені вдихати тютюновий дим, частіше розвивається астма, захворювання дихальних шляхів, онкологічні хвороби. У вагітних жінок він провокує передчасні пологи та народження дітей з малою масою тіла. Безпечного рівня впливу вторинного тютюнового диму не існує.
 • Чи впливає пасивне куріння на дітей?
  Звичайно, впливає. Діти, в родинах яких один або обоє батьків курять, мають значно вищий ризик захворіти на онкологічні захворювання, хвороби дихальних шляхів, у таких дітей частіше з’являється астма, хвороби вух (запалення середнього вуха), слабший імунітет, вони більш схильні до респіраторних захворювань. У малюковому віці у таких дітей вищий ризик синдрому раптової дитячої смерті.
 • Чим куріння небезпечне для вагітних жінок?
  Вагітні, які курять, завдають шкоди не лише собі, але й своїй ненародженій дитині. У таких жінок суттєво підвищується ризик викиднів. Також зростає ймовірність передчасних пологів, мертвонароджень, затримка росту плода, вроджених дефектів плоду. Після народження у дитини може проявитися затримка розумового розвитку, відхилення у поведінці, ослаблений імунітет, схильність до респіраторних захворювань тощо.
 • Якщо я давно курю і дізналася, що вагітна, то чи є сенс кидати курити чи вже пізно?
  Чим більше і частіше курить вагітна жінка, тим більше шкоди вона завдає своєму здоров’ю та здоров’ю своєї ненародженої дитини. Під час внутрішньоутробного розвитку закладаються усі життєво важливі органи, а куріння може спровокувати патологію розвитку, передчасні пологи або навіть викидень. Тому кидати потрібно обов’язково одразу, як ви дізналися про те, що вагітні, а в ідеалі – ще на етапі планування вагітності.
 • Чи правда, що куріння сприяє зменшенню ваги?
  Так, це правда. Куріння знижує апетит та прискорює обмін речовин. Однак ризик захворювань, що викликаються курінням, значно більший за цей ефект. За даними досліджень кількість людей з надмірною вагою серед некурців складає 10%, а серед курців – 6%. Разом з тим, кількість людей, який страждають на захворювання легень серед некурців складає 15%, а серед курців такі захворювання наявні ледь не у кожного другого. Окрім того, майже кожен п’ятий курець у віці 29-40 років страждає від виразки шлунку та дванадцятипалої кишки. На наш погляд, висновки однозначні - для того, щоб контролювати свою вагу, краще знайти інший спосіб, наприклад, правильно харчуватися та займатися фізичними вправами.
 • Якщо я кину курити, чи наберу я вагу?
  Якщо ви не схильні до повноти, то навряд чи. Якщо схильні, то є ймовірність набрати 3-4 кілограми, за рахунок того, що у вас відновиться апетит, покращиться робота травної системи та сповільниться обмін речовин. Однак, вага може нормалізуватися сама по собі, коли ваш організм адаптується до життя без нікотину (це може зайняти до півроку). Для того, щоб не набрати зайві кілограми, потрібно правильно харчуватися та займатися фізичною активністю. Однак, пам’ятайте, що поєднувати відмову від куріння з жорсткою дієтою не варто, бо суттєво збільшуються шанси зазнати невдачі і в одному, і в іншому. Вам просто потрібно змінити раціон на більш «здоровий» - їсти більше фруктів, овочів, горіхів, пити більше води. Також краще їсти небагато, але часто.
 • Чи «легкі» сигарети безпечніші, порівняно зі звичайними?
  Запам’ятайте, усі сигарети однаково шкідливі! Під час куріння «легких» сигарет та сигарет з ароматизаторами курці, як правило, затягуються глибше, відповідно, більша кількість шкідливих речовин та канцерогенів потрапляє до легень. Також, згідно із даними досліджень, в багатьох «легких» сортах сигарет високий вміст смол.
 • Чи сигари менш шкідливі, ніж сигарети?
  Відповідно до результатів досліджень, будь-які тютюнові продукти мають негативний вплив на організм людини. Іноді можна почути про те, що курити сигари менш шкідливо для здоров’я, ніж сигарети, хоча б через те, що сигари курять не так часто. Однак, варто зважати на те, що дим від сигар є лідером з мутагенності (за цим показником сигарний дим перевищує сигаретний майже у 2,5 рази). І це не дивно, якщо зважити на об’єм тютюну в одній сигарі, а, відповідно, і концентрацію шкідливих речовин у диму. Окрім того, якщо дим від сигарет слабко-кислотний і погано всмоктується у тканини ротової порожнини, то дим від сигар слабко-лужний і легко потрапляє через слизову оболонку рота у кров. До речі, останнім часом популярності набули сигарили – невеличкі сигари, які часто за розміром майже такі самі, як і сигарети. Загроза полягає у тому, що сигарили, зважаючи на їх розмір і невисоку ціну, курять значно частіше, ніж сигари. Однак, мутагенність диму від сигарил практично така сама, як і у сигар (у 2,4 рази перевищує за мутагенністю дим від сигарет).
 • Чи є жування або нюхання тютюну безпечною альтернативою курінню?
  Ні, жування та нюхання тютюну також шкодить вашому здоров’ю. Токсичні речовини, що містяться у тютюні, досить добре всмоктуються з кишково-шлункового тракту і навіть кислотність шлункового соку не є перешкодою для цього. Окрім того, жування тютюну не лише змінює колір зубів та негативно впливає на слизову оболонку рота, але і підвищує ризик випадіння зубів.
 • Чи правда, що шкода від кальяну менша, ніж шкода від сигарет?
  Ні. Шкода від куріння кальяну не менша, ніж шкода від куріння сигарет. Дослідження показали, що дим, проходячи через воду, очищається всього від кількох речовин та запаху, але решта токсичних речовин лишається. Більше того, через те, що дим від кальяну не такий гарячий, як сигаретний, курець затягується сильніше, відповідно, дим зі шкідливими речовинами потрапляє глибше аж у нижчі відділи легень. У курців кальяну миш’яку, свинцю та інших небезпечних речовин в організмі більше, ніж у курців сигарет. Тютюн, який використовується для кальянів, містить такий самий нікотин, як і звичайні сигарети, відповідно, викликає таке ж саме звикання. Куріння кальяну викликає онкологічні захворювання, наприклад, рак легень.
Не знайшли відповіді на своє запитання?
Задайте його нашим експертам, надіславши на електронну адресу [email protected].
×
Замовити дзвінок