Нікотин – речовина, що викликає залежність. Вона впливає на вироблення ендорфіну (біологічно активної речовини) у головному мозку, подібно до того, як впливають героїн чи кокаїн. Підвищення рівня ендорфіну викликає почуття щастя та задоволення, відбувається викид адреналіну у кров. Відповідно, щойно вплив нікотину закінчується, організм вимагає наступну дозу. Якщо нікотин так і не надходить, людина відчуває дискомфорт, який називається синдромом відміни/ абстинентним синдромом, або «нікотиновою ломкою». Цей дискомфорт може проявлятися як у погіршенні самопочуття (головний біль, кашель, симптоми, як при ГВРЗ (грипі), проблеми із травною системою тощо), так і психологічних змінах (роздратування, апатія, злість, смуток). Окрім того, можуть спостерігатися розсіяність уваги, безсоння, збудження.

Зовсім не обов’язково, що після припинення куріння у вас з’являться усі ці негативні симптоми. Однак важливо бути готовим до такого варіанту розвитку подій.

Позитивним аспектом є те, що усі ці симптоми є тимчасовими та тривають, як правило, 3 – 4 тижні, допоки ваш організм не призвичаїться до життя без нікотину. Окрім того, існують ефективні методи, які допомагають пережити період синдрому відміни. Їх поділяють на два основних типи: когнітивно-поведінкова терапія та фармакологічна терапія.